قالب وردپرس و دامنه

دستمزد برنامه‌نویس‌ها در سال ۹۸ چقدر بود؟

بادمجان از آسمان به زمین یا از زمین به آسمان ببارد، ویروس کرونا پا روی گلوی دنیا بگذارد و کرور کرور ملت را از کار بیکار کند، لیگ برتر انگلیس هم تعطیل شود که نه کریسمس می‌شناسد نه ماه رمضان، بعید است مویی از سر بازار کار برنامه‌ن

اختلاف نظر سر دستمزد بین کارفرما و پیمانکار همیشه بحث داغی است، حتی اگر در ظاهر به سردی پیش برود! یعنی در ذهن و دل هر کدام عددی وجود دارد که اگر اختلاف نظر زیاد باشد احتمالاً یا توافقی صورت نمی‌گیرد یا معمولاً مزد کار آن طور که باید به دل پیمان‌کار نمی‌نشیند یا سفارش‌دهنده از نتیجه کار راضی نیست. لذا توافق سر عدد دستمزد برای کیفیت فرایند و خروجی همکاری یک پارامتر تعیین‌کننده است. این مسائل در بکارگیری نیروهای متخصص حوزه کامپیوتر، یا بهتر بگوییم برنامه‌نویس‌ها نیز بسیار شایع است.

سال پیش پرسشنامه‌ای تهیه کردیم که ۱۳۰۷ برنامه‌نویس در آن شرکت کردند. بازخوردهای مثبت گزارش پارسال به ما انگیزه داد تا امسال با جدیت و دقت بیشتر این پرسشنامه را تهیه و حتی برای توزیع آن هزینه کنیم. نتیجه این شد که ۴۴۰۵ نفر در آن شرکت کردند ، اما عجله نکنید! اگر دو سه دقیقه به خواندن این متن ادامه دهید، گزارش اصلی را با لذت بیشتری خواهید خواند.

نحوه تفسیر نمودارهای گزارش

در این گزارش برای نمایش هرچه بهتر حقوق برنامه نویسان به تفکیک شاخص های مختلف، از نمودارهایی به شکل بالا استفاده شده است. همانطور که در شکل بالا ملاحظه می‌بینید مقادیر حقوق برای فراوانی های ۵%، ۲۵%، ۵۰%، ۷۵% و ۹۵% بر روی نمودار مشخص شده است. این یعنی که در این مثال خاص ۵% افراد حقوق دریافتی خود را زیر ۱٫۷ میلیون تومان ذکر کرده‌اند، ۲۵% افراد عدد دریافتی‌شان زیر عدد ۲٫۹ میلیون تومان است و الی آخر.

ویسی کم شود. اما برنامه‌نویس‌ها سال پیش چقدر دستمزد گرفتند و در آینده انتظار چه میزان دستمزد را دارند؟ ۴۴۰۵ برنامه‌نویس به این پرسش جواب دادند.

در این گزارش برای نمایش هرچه بهتر حقوق برنامه نویسان به تفکیک شاخص های مختلف، از نمودارهایی به شکل بالا استفاده شده است. همانطور که در شکل بالا ملاحظه می‌بینید مقادیر حقوق برای فراوانی های ۵%، ۲۵%، ۵۰%، ۷۵% و ۹۵% بر روی نمودار مشخص شده است. این یعنی که در این مثال خاص ۵% افراد حقوق دریافتی خود را زیر ۱٫۷ میلیون تومان ذکر کرده‌اند، ۲۵% افراد عدد دریافتی‌شان زیر عدد ۲٫۹ میلیون تومان است و الی آخر.
علاوه بر این شما به عنوان یک برنامه نویس می‌دانید که برای مثال اگر عددی بالای ۵٫۹ تومان دریافت می‌کرده‌اید این یعنی حقوق شما از حقوق ۷۵% افرادی که ذکر کرده اند تخصصی مشابه شما دارند، بالاتر است. خلاصه که می‌توانید از دریافتی خودتان بفهمید که در چند درصد بالا یا پایین نمودار قرار دارید. علاوه بر این در هر نمودار یک میانگین حقوق از کل داده های نمودار داده می‌شود.

چند نکته که در مطالعه این گزارش به شما کمک خواهد کرد

  • منظور از حقوق در این گزارش برای افرادی که بصورت ثابت در یک سازمان مشغول کار بوده‌اند، عددی است که بصورت ماهیانه در سال ۹۸ دریافت کرده‌ اند و برای برنامه نویسان فریلنسر مجموع دریافتی ماهیانه آنها بر حسب میزان کاری است که انجام می‌داده‌اند.
  • در این نظرسنجی از افراد در مورد حقوقی که در سال ۹۸ دریافت می کرده‌اند سوال شده است.
  • در ابتدای سال ۹۹ همگی بدنبال یک توافق منصفانه در خصوص میزان افزایشی هستند که باید در حقوق و مزایا اعمال شود. لذا علاوه بر دستمزد سال ۹۸، انتظار افراد از رشد حقوق و دستمزد برای سال ۹۹ نیز آمده است.
  • در برخی از تخصص ها تعداد افراد مشارکت کننده به حدی نبود که از لحاظ آماری داده های آنها قابل اتکا و استفاده باشد و به همین علت در این گزارش، اطلاعات و آمارهای این تخصص ها به تفکیک ارائه نشده است. این تخصص‌ها عبارت‌اند از Vue JS، Oracle Database، Game (Unity, Unreal Engine, etc.)، BI (OLAP, SSRS, SSIS, etc.)، Go، Xamarin، Blockchain (Solidity, etc.)، Ruby on Rails و NoSql (MongoDB, Redis, Elastic, etc.).
  • در قسمت تفکیک حقوق و مزایا به تفکیک شهرها، کل شهرهای ایران به سه قسمت تقسیم شده اند: تهران، شهرهای بزرگ (مشهد، کرج، اهواز، تبریز و …) و شهرهای کوچک.
  • ما به عمد سعی کردیم از قضاوت و ارائه تحلیل‌های شخصی در خصوص داده‌های به‌دست آمده پرهیز کردیم و فقط به گزارش آنها پرداخته‌ایم.

جامعه آماری ما را چه کسانی تشکیل می‌دهند؟

اگر بخواهیم مقایسه‌ای کوتاه بین مخاطبان امسال و سال گذشته انجام دهیم، سهم خانم‌ها کمی بیشتر از گذشته شده است؛ پارسال ۱۵% شرکت‌کنندگان خانم بودند. از نظر ارشدیت نیز کمی کفه ترازو به سمت نیروهای باتجربه سنگین‌تر از سال پیش شده است.سال گذشته ۵۱% شرکت‌کنندگان زیر ۲ سال سابقه کار داشتند که امسال با توجه به توزیع بهتر پرسشنامه، توانستیم نظر تعداد بیشتری از نیروهای باسابقه‌تر را بگیریم.

نکته مهمی که امسال به نظرسنجی ما اضافه شد، توزیع جغرافیایی برنامه‌نویسان است که مقایسه داده‌های جمع‌آوری شده ممکن است بتواند روی تصمیم‌گیری کارفرمایان تأثیر بگذارد.

در نظرسنجی پارسال نصف شرکت‌کنندگان دائمی و نصف دیگر به صورت فریلنس کار می‌کردند. امسال تعداد نیروهای دائمی که در تحقیق ما شرکت کردند سه برابر و تعداد فریلنسرها دو برابر شده است.

اما نکته جالب درباره این بخش، تغییر ترکیب جمعیتی محسوس نیروی دائمی و فریلنسری بر اساس جغرافیای فعالیت است. در تهران ۷۷% شرکت‌کنندگان نیروی دائمی بودند، در شهرهای بزرگ تقریباً برابر، ولی در شهرهای کوچک تقریباً برعکس تهران، ۶۷% شرکت‌کنندگان فریلنسر بودند. شاید بتوان این نتیجه‌گیری را کرد که به دلیل حضور پررنگ شرکت‌های بزرگ در تهران و شهرهای بزرگ، تعداد استخدام دائمی بیشتر است.

داده ارزشمند دیگر، حقوق و دستمزد بر اساس نرم‌افزارهای تخصصی افراد است که ما در این پست ویرگول قصد نداریم وارد مقایسه یک به یک حقوق دستمزد آنها شویم ولی در نمودار زیر می‌توانید توزیع زمینه تخصصی برنامه‌نویس‌ها را ببینید.

اگر حوصله یا کنجکاوی لازم برای خواندن کل گزارش را ندارید، برای اینکه احساس نکنید که دست خالی از این پست بیرون رفته‌اید، میانگین دستمزد برنامه‌نویس‌ها را در نمودار زیر آوردیم.

در ذهن برنامه‌نویس‌ها در سال ۹۹ چه می‌گذرد؟

آخرین بخش گزارش حقوق و دستمزد ۹۸ برنامه‌نویس‌ها به «انتظار آنها از دستمزد ۹۹» اختصاص دارد که به تفکیک جغرافیا و سابقه کار آمده است. نکته جالب، شباهت انتظار همه گروه‌هاست که فارغ از حقوق سال ۹۸، سابقه کاری و شهر محل کار، حدود ۳۲% انتظار افزایش دستمزد خود را دارند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*